V Lounech v úterý zahájí provoz nové místo pro dobrovolné testování. Určeno je pro lidi bez příznaků
Louny – Pokud má někdo zájem nechat se otestovat, zda není nositelem Covid-19, ačkoli nepociťuje žádné příznaky nemoci, může využít nového testovacího místa v Lounech. Antigenní odběrové centrum zahájí činnost v úterý 29. prosince. Tento týden bude otevřeno ještě také i ve středu 30. prosince. Testování bude probíhat v budově polikliniky v Lounech v prostorách dětské pohotovosti.
Tento týden jen úterý a středa, po Novém roce už od pondělí do pátku
„Odběrové místo bude otevřeno každý pracovní den od 9 do 13 hodin. Tento týden to bude jen v úterý a ve středu, od příštího týdne od 4. ledna už pojede v režimu pondělí až pátek ve stejných časech,“ informovala Kateřina Švobová z lounské radnice.
Někteří lidé mohou šířit virus, a vůbec to nevědí
Dobrovolné antigenní testování je určeno pro všechny zájemce z řad veřejnosti, kteří chtějí zjistit, zda nejsou nositeli viru Covid-19, i když nepociťují žádné příznaky nemoci. „Nakažené osoby jsou infekční už dva dny předtím, než pocítí první projevy nemoci jako třeba kašel či teplotu. U mnoha dalších lidí se ani žádné příznaky neprojeví a jsou infekční, i když se cítí zdravě. Značná část lidí šíří onemocnění Covid-19 mezi další osoby, aniž by o tom sami věděli,“ vysvětlují informační letáky ministerstva zdravotnictví.
Negativní výsledek testu byl podmínkou pro návštěvu v domovech seniorů
Právě pro lidi, kteří se cítí zdravě, ale chtějí se nechat dobrovolně otestovat, zda nejsou šiřiteli nemoci, je určeno nové antigenní testování. Ukázat antigenní test s negativním výsledkem, ne starší než 48 hodin, bylo také například podmínkou k možnosti návštěvy příbuzných v domovech seniorů nebo jiných sociálních zařízeních během prvních tří týdnů prosince, kdy vláda na čas zmírnila bezpečnostní opatření. Teď už jsou ale zase zpřísněná a návštěvy ve všech zdravotnických a sociálních zařízeních jsou zakázány na celém území ČR.
Člověk sám může přispět ke zlepšení situace v ČR
Smysl antigenního testu je v tom, že pokud člověk zjistí, že je „přenašečem“ viru, přijme potřebná pravidla, omezí sociální kontakty, ochrání své příbuzné a známé, zabrání zavlečení nákazy do pracovního kolektivu, celkově přispěje k omezení šíření nemoci v ČR, vysvětluje ministerstvo.
Spolupráce s Nemocnicí Žatec
Na antigenní test v Lounech je potřeba předem se objednat, buď telefonicky, nebo pomocí formuláře na internetu. Výsledek testu je znám přibližně za 15–30 minut. Při zjištění pozitivního výsledku je dotyčný člověk odeslán na další, tzv. PCR test, jehož výsledky jsou známé do 36 hodin. Při opětovném potvrzení pozitivity pak musí daný člověk nastoupit do karantény a dodržovat pokyny hygieniků. Nové odběrové místo vzniklo díky spolupráci města Loun, Nemocnice Žatec, Ústeckého kraje, a také Armády ČR.
Ve stejných prostorách je i dětská pohotovost, část lidí to kritizovala
Někteří lidé na sociálních sítích kritizovali, že jako prostory byly vybrány zrovna místnosti, kam chodí děti jako pacienti na pohotovost. Podle vyjádření města bude testování každý den ukončeno ve 13 hodin, potom se všechny prostory odborně vydezinfikují a od 17 hodin zahájí provoz dětská pohotovost. „Antigenní testování se provádí i v běžných ordinacích praktických lékařů, zubařů atd. Nechodí na něj lidé s příznaky, jde jen o dobrovolné testování bezpříznakových osob za účelem návštěvy např. v zařízeních sociálních služeb,“ vysvětluje lounská radnice.
(ilustrační foto nahoře: pixabay.com)