Postava plná lásky k filmům. Jan Jíra z Loun dostal Českého lva za celoživotní přínos kinematografii

Louny, ČR – Minulý rok vyhrál hlavní cenu na Českých lvech film Zátopek, který se zčásti natáčel v Lounech a v němž jednoho z běžců v epizodní roli hrál herec a sportovec ze Žatce, a letos je další soška Českého lva také významně spojená s naším regionem a lidmi, kteří v něm žijí. Cenu za celoživotní mimořádný přínos české kinematografii dostal v sobotu večer při vyhlášení v pražském Rudolfinu Jan Jíra z Loun (86), dlouholetý pracovník kin, filmový distributor, propagátor českých i světových filmů, znalec umění a kinematografie a občas také i příležitostný herec.

Děkuji za cenu i za takové krásné řemeslo

Cenu mu předal režisér Jan Svěrák, který se kdysi dávno narodil v Žatci. „Jsem velmi rád za toto ocenění, jsem rád, že jsem mohl dělat takové krásné řemeslo,“ poděkoval na pódiu v Praze Jan Jíra. Letos v únoru oslavil 86. narozeniny. Narodil se v Praze, ale dětství a mládí prožil v Lounech a později po několika štacích v jiných městech se do sídla na Ohři znovu vrátil. Původním povoláním byl učitel, ale brzy přesedlal do oblasti kinematografie a zejména filmové distribuce. Pracoval v několika kinech včetně Loun i Žatce, stál u zrodu Československých filmových klubů, kde se promítaly zejména art filmy. V roce 1995 inicioval vznik společnosti Cinemart, u některých později velmi úspěšných filmů pomáhal k jejich vzniku jako koproducent – například to byly filmy Kolja, Samotáři nebo Jedna ruka netleská, uvádí Wikipedie. Jako herec se objevil v menších rolích ve filmech Nejistá sezóna, Akumulátor 1 nebo Eliška má ráda divočinu.

Ty ses měl oženit s filmem

„Byl třikrát ženatý a všechny jeho ženy mu řekly nakonec totéž: ty ses měl oženit s filmem,“ popisuje Jana Jíru s trochou nadsázky medailonkový text České televize na webu Československá filmová databáze (ČSFD). „Je to oblíbená postava českého filmového světa, plná lásky k filmům a umění, i s dobrým smyslem pro podnikání,“ dodává text.

Revoluce, Union, Rokoko, Slovan, Svět…

„V Lounech jsem byl poprvé jako dítě na filmu Sněhurka a sedm trpaslíků v kině Invalidů, které se později jmenovalo Revoluce, potom Union a dnes je to kino Svět. Jako kluk jsem měl také rád dnes už zaniklé kino Rokoko v Poděbradově ulici, to se po válce jmenovalo kino Slovan. Právě za války jsem tam chodil na tehdejší české filmy Kluci na řece nebo Babička. Svět filmů mi už tehdy učaroval,“ vzpomínal na své „začátky“ v Lounech ještě v dětství Jan Jíra v roce 2021 – tehdy poskytl rozhovor pro časopis ZLoun, čtvrtletník se zajímavým obsahem, vydávaný městem. Ve světě filmu se pak začal natrvalo pohybovat v rámci své profese od roku 1965, tedy od svých přibližně 28 let. Teď, skoro po šedesáti letech, získal od filmové akademie skvělé ocenění za celoživotní přínos pro film a umění. Blahopřejeme!

(na snímku nahoře: Jan Jíra v roce 2017 – tehdy slavil osmdesátiny. Foto Wikipedie)

ČTĚTE TAKÉ: Film o slavném běžci: diváci po premiéře tleskali vestoje. Scény se točily i na stadionu v Lounech

ČTĚTE TAKÉ: Byl jsem jediný, kdo ve filmu Zátopka předběhl, směje se Petr ze Žatce. Zahrál si v nejlepším snímku roku o slavném sportovci

ČTĚTE TAKÉ: Úspěšný film Na západní frontě klid: natáčení byla pocta pro nás i pro celé město Postoloprty, říká majitel statku