Z roztomilého zvířátka majestátním velikánem. Nechranice patří mezi oblíbená místa pro lov sumců
Nechranice – Vysazuje se obvykle jako malé roztomilé zvířátko o délce přibližně deset centimetrů, za pár let ovšem naroste do rozměrů až úctyhodných – kolem dvou metrů a více. Občas bývá i větší než rybář, který ho dokázal ulovit. Je to král všech ryb, žijících v přírodě v českých vodách, a je z nich největší: sumec velký.
Deset ulovených sumců za měsíc
A k tradičním revírům, kde se dají tito vládcové podvodní říše ulovit, patří i rozlehlá Nechranická přehrada na pomezí Žatecka a Kadaňska. Stejně jako sumec je i ona v lecčems největší: například je to největší vodní plocha v severních Čechách. Rybáři v ní loni ulovili více než 80 sumců, kteří měli povolenou lovnou míru a lovci si je tedy mohli ponechat. Sumec je přitom od ledna do června hájen a chytat se tedy může jen půl roku. Při čistě matematickém průměru to znamená, že v době lovné sezóny rybáři dokázali „vytáhnout“ z temných hlubin Nechranic každý měsíc více než deset těchto velikánů.
Na Nechranicích loni rybáři ulovili 83 sumců, dohromady měli 700 kilo
„Celkem v revírech v celém severočeském územním svazu vykázali rybáři ve svých úlovkových lístcích 1290 ulovených a ponechaných sumců za rok 2023. Nejvíce jich bylo z Labe. Z přehrady Nechranice rybáři minulý rok ulovili a odnesli 83 sumců o celkové váze přes 740 kg,“ shrnul Jan Skalský, mluvčí Českého rybářského svazu – severočeského územního svazu. Průměrná hmotnost uloveného sumce se tedy pohybuje kolem deseti kilo.
Vysazují se rybky o délce kolem 10 cm
Rybářský svaz a jeho pracovníci se zároveň starají i o to, aby sumců, stejně jako ani dalších ryb, ve vodách neubývalo a aby se jim pokud možno i dařilo co nejlépe. Sumci patří rovněž mezi druhy, které se do přírody pravidelně vysazují. V jeho případě v severních Čechách to bývá nejčastěji právě do hlubších tůní v Labi a do rozlehlých Nechranic, kde mají majestátní velikáni hodně prostoru. „Sumců každý rok vysazujeme obvykle kolem tří tisíc kusů v celých severních Čechách. Většinou to jsou ještě malé ryby o stáří jeden rok a délce kolem deseti centimetrů. Ale někdy na nová místa s větším prostorem převážíme už i velké, urostlé jedince, na které narazíme například při výlovech,“ popsal Jan Skalský.
Souboj se sumcem bývá zážitek na celý život
Pokud rybáři zabere sumec, vzhledem ke svým rozměrům má tato ryba velkou sílu a pro lovce to většinou znamená zážitek na celý život. Zdolávání po záběru často trvá několik desítek minut, než se obr unaví, dojdou mu síly a přestane klást odpor. K největším sumcům uloveným právě na Nechranicích patřil „macek“ o délce 220 cm, kterého v červenci 2014 ulovil Jiří Skramušský z Duchcova. Tato ryba nevážila „průměrných“ deset kilo, ale obr měl 85 kilogramů! „Chytal jsem z loďky, celou ji rozhoupal, vozil mě po přehradě, měl jsem s ním co dělat,“ smál se šťastný lovec. Kapitální rybu tehdy zdolával asi tři čtvrtě hodiny, pomohli pak i další kamarádi na břehu. Loni v červnu chytil na Nechranicích sumce také Jaroslav Vošmik z Chomutovska. Tento „mazlík“ byl jen o málo menší, měřil 165 cm, vážil 35 kilo a rybář ho zdolával asi dvacet minut. Oba se se svými příběhy pochlubili v regionálních médiích. Blahopřejeme k pěkným zážitkům!
ČTĚTE TAKÉ: Loďka byla nacpaná odpadem až po okraj. Osmdesát pomocníků vyčistilo břehy Nechranic
(na snímcích: sumce v minulosti dokázala ulovit také sympatická rybářka Dita Seifertová. Dole jsou malí sumečci při vysazování, tehdy mívají jen kolem 10 cm. Foto archiv rybářky a ČRS – severočeský územní svaz)